Zapalenie ucha środkowego jest zapaleniem ucha środkowego, które powoduje gromadzenie się płynu. Ten płyn może nie być zakażony. Czas trwania, częstotliwość i nasilenie objawów zapalenia ucha środkowego mogą się bardzo różnić. Objawy mogą wahać się od zaledwie kilku epizodów cienkiego płynu do trwającego całe życie stanu, który może prowadzić do trwałej utraty słuchu. Najczęstszym typem zapalenia ucha środkowego jest fluktuacyjne przewodzeniowe zapalenie ucha, które powoduje fluktuacyjny przewodzeniowy ubytek słuchu. Jest to główna przyczyna utraty słuchu wśród małych dzieci.
Objawy zapalenia ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego jest częstą infekcją ucha. Zazwyczaj zaczyna się od przeziębienia i bólu gardła i rozprzestrzenia się przez przewód uszny do ucha środkowego. Tam może gromadzić się płyn i wywierać nacisk na błonę bębenkową. Powoduje to ból ucha i może prowadzić do utraty słuchu. Ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza, ponieważ utrzymująca się infekcja może prowadzić do innych poważnych schorzeń.
Najczęściej występuje u dzieci, zwłaszcza u dzieci, które mają ból gardła. Szacuje się, że ponad 80% dzieci rozwija płyn w uchu środkowym do czasu osiągnięcia wieku 5 lat. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia i ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie dziecka, jeśli niepokoją Cię objawy.
Zapalenie ucha środkowego jest powszechną infekcją dziecięcą i jest częstym skutkiem ubocznym przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych. Choć może być nieprzyjemne, leczenie tego stanu jest proste i może prowadzić do poprawy słuchu. Jeśli infekcja pozostaje nieleczona, może uszkodzić rozwój dziecka. Leczenie zapalenia ucha środkowego może obejmować antybiotyki.
Dzieci z zapaleniem ucha środkowego mogą mieć gorączkę, trudności ze słyszeniem i wydzielinę z ucha. Dodatkowo może wystąpić biegunka i wymioty. Antybiotyki dostępne bez recepty i ciepłe okłady mogą przynieść ulgę wielu pacjentom. Jeśli infekcja utrzymuje się lub pogarsza, może być zalecone chirurgiczne założenie rurki do ucha.
Zapalenie ucha środkowego jest bolesną dolegliwością, która dotyka ucha środkowego. Infekcja może być spowodowana zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Jest to częsta choroba wieku dziecięcego, która może dotyczyć dzieci i dorosłych. Dzieci zazwyczaj mają wiele epizodów zapalenia ucha środkowego w pewnym momencie swojego życia.
Ostre zapalenie ucha środkowego często ustępuje samoistnie w ciągu trzech do czterech dni. Może być również leczone dostępnymi bez recepty środkami obkurczającymi i przeciwbólowymi. Można również przepisać antybiotyki, aby zapobiec przewlekłej infekcji. Jeśli leczenie jest konieczne, zapalenie ucha środkowego ustępuje w ciągu dwóch do trzech tygodni.
Opcje leczenia
Istnieje kilka różnych opcji leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego (AOM). Do leków pierwszego rzutu należą: amoksycylina, trimetoprim-sulfametoksazol, cefaklor, cefuroksym aksetylu i cefiksym. Przy wyborze antybiotyku należy wziąć pod uwagę jego udowodnioną skuteczność, wiek dziecka oraz zalecenia lekarza. Należy również rozważyć koszt i spektrum pokrycia. Profilaktyka antybiotykowa może być również korzystna w przypadku nawracających infekcji.
Zapalenie ucha może być uporczywym problemem, który wciąż powraca, co sprawia, że konieczne jest znalezienie sposobu leczenia tego problemu. Możliwości leczenia zapalenia ucha mogą być różne: od stosowania kropli do uszu zawierających antybiotyki do przyjmowania ibuprofenu lub acetaminofenu. W niektórych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usunięcie migdałków. Zabieg ten jest powszechnie wykonywany u dzieci z nawracającym zapaleniem ucha środkowego.
Podczas gdy rozpoznanie ostrego zapalenia ucha środkowego jest stosunkowo proste, ustalenie przyczyny tego stanu może być większym wyzwaniem. Ostremu zapaleniu ucha środkowego może również towarzyszyć stan zapalny lub płyn, znany jako wysięk uszny. Objawy ostrego zapalenia ucha mogą obejmować zaczerwienienie twarzy, a nawet samej błony bębenkowej. Chociaż diagnoza jest trudna, obecność płynu w uchu jest dobrym wskaźnikiem zapalenia ucha.
Zapalenie ucha może być spowodowane przez wiele rodzajów bakterii. W jednym z badań opublikowanych w J Int Adv Otol opisano przypadek otorbionego przez metycylinoopornego Staphylococcus aureus po założeniu rurki tympanostomijnej. W innym badaniu Pettigrew MM i Gent JF opisali przypadek ostrego zapalenia ucha środkowego wywołanego przez Streptococcus pyogenes.
Opcje leczenia zapalenia ucha u kotów i psów często obejmują stosowanie kombinacji leków miejscowych. Wiele z tych leków jest dostępnych w handlu. Inne nie są. Do leków polifarmowych należą Tresaderm (r) i Otomax(r). Najczęstszym miejscowym środkiem przeciwgrzybiczym jest ketokonazol. Flukonazol jest kolejnym często stosowanym lekiem w drożdżowym zapaleniu ucha.
Uzupełniające metody leczenia zapalenia ucha obejmują chiropraktykę, osteopatię i ziołolecznictwo. Brakuje jednak dowodów na poparcie stosowania tych metod leczenia i potrzebne są dalsze badania oceniające ich skuteczność u dzieci z zapaleniem ucha środkowego. Pomocne może być również stosowanie kropli do uszu w celu wyrównania ciśnienia wewnątrz ucha.
Objawy głuchoty spowodowane zapaleniem ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego jest częstą chorobą wieku dziecięcego, która może prowadzić do utraty słuchu. Powoduje ono zapadnięcie się błony bębenkowej, co skutkuje powstaniem wypełnionego płynem ucha środkowego. Płyn ten może być tymczasowy lub może utrzymywać się przez trzy miesiące lub dłużej, a także może być niewygodny i bolesny. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że masz zapalenie ucha środkowego.
Kiedy ta choroba wpływa na Twój słuch, może jej towarzyszyć gorączka lub inne objawy. Infekcja może również powodować ból lub obrzęk w uszach. Infekcja będzie miała wpływ na sposób, w jaki słyszysz, dlatego ważne jest, abyś od razu zgłosił się do lekarza. Możesz również skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz któryś z poniższych objawów.
Jednym z najczęstszych następstw ostrego zapalenia ucha środkowego jest wydzielnicze zapalenie ucha środkowego, które może trwać przez tygodnie lub miesiące. Ten rodzaj infekcji może wystąpić z powodu procesów zapalnych w nosogardzieli lub z powodu alergii. Inne przyczyny to przerost migdałków lub obstrukcyjne skupiska limfatyczne. Jeśli objawy utrzymują się po jednym lub trzech miesiącach, lekarz może zalecić myringotomię, zabieg chirurgiczny umożliwiający wentylację ucha środkowego.
Zapalenie ucha środkowego może również powodować przejściowy niedosłuch przewodzeniowy. W niektórych przypadkach może ono dotyczyć nerwu słuchowego, a także kości w uchu środkowym. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego odbiorczego ubytku słuchu. Dzieci uczą się języka słysząc, jak mówią inni ludzie, więc ubytek słuchu może uniemożliwić im uczestniczenie w tym procesie rozwoju.
Innym częstym objawem zapalenia ucha środkowego jest gorączka. W tym okresie w uchu środkowym może gromadzić się płyn. Stan ten może utrzymywać się przez wiele miesięcy i może nawet prowadzić do utraty słuchu. Jest on czasami nazywany surowiczym zapaleniem ucha środkowego.
Opcje leczenia zapalenia ucha środkowego z wysiękiem
Zapalenie ucha środkowego z wysiękiem to stan, w którym w uchu środkowym nagromadził się płyn lub ropa, co może wpływać na słuch dziecka. Zwykle rozwija się, gdy przewody Eustachiusza nie funkcjonują prawidłowo i dochodzi do zmiany ciśnienia w uchu środkowym. Ze względu na płyn gromadzący się w uchu środkowym, ważne jest zrozumienie przyczyn i możliwości leczenia tego stanu.
Ostre zapalenie ucha środkowego charakteryzuje się zaczerwienioną lub wybrzuszoną błoną tympanalną. Jeśli błona jest wybrzuszona lub czerwona, wskazuje to na ostre zapalenie ucha środkowego z wysiękiem. Obecność rurki wentylacyjnej jest również oznaką ostrego zapalenia ucha środkowego.
Dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego z wysiękiem mają nagromadzony płyn w uchu środkowym, który utrudnia przekazywanie dźwięku do ucha wewnętrznego. Może to zaburzać ich zdolność słyszenia, komunikowania się i uczenia się w hałaśliwym otoczeniu. U dzieci mogą również wystąpić objawy nieuwagi i gorsze wyniki w nauce. Inną przyczyną gromadzenia się płynu w uchu środkowym jest obecność dużych migdałków, które mogą blokować przewód Eustachiusza i przenosić bakterie. Bakterie gromadzące się w uchu mogą wytwarzać biofilmy i powodować stan zapalny.
Możliwości leczenia OME są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować różne kombinacje zabiegów u różnych dzieci. Najlepszy sposób leczenia OME zależy od wieku pacjenta, jego pochodzenia rasowego/etnicznego i innych czynników. Niektóre opcje leczenia mogą obejmować doustne steroidy i czujne oczekiwanie, podczas gdy inne mogą obejmować metody niefarmakologiczne lub CAM.
Pierwszym krokiem w leczeniu tego schorzenia jest uzyskanie diagnozy. Lekarz zbada uszy dziecka i określi przyczynę gromadzenia się płynu. Infekcja może być ostra lub przewlekła i może być spowodowana infekcją dróg oddechowych, alergią lub innymi przyczynami. Jeśli nagromadzenie płynu jest przewlekłe, ucho może zostać zainfekowane i przedziurawione, powodując utratę słuchu.
Podobne tematy