Przekwitanie, nazywane inaczej klimakterium lub menopauzą, to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Przychodzi zwykle około 50 roku życia, choć jego objawy mogą występować znacznie wcześniej. Czym jest przekwitanie i jak sobie z nim radzić?
Nagłe napady gorąca, uczucie rozdrażnienia i stopniowa utrata jędrności skóry. To tylko niektóre objawy przekwitania, czyli stopniowego wygaszania pracy jajników, któremu towarzyszy spadek poziomu estrogenów. Jak sobie radzić z dokuczliwymi objawami i czym dokładnie jest klimakterium?
Czym jest przekwitanie i kiedy następuje?
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia przekwitanie lub inaczej menopauza to moment, w którym dochodzi do całkowitego zatrzymania cyklu menstruacyjnego kobiety. Terminem tym określa się także cały proces poprzedzający moment wygaszenia pracy jajników. Klimakterium towarzyszy spadek produkcji hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Menopauza zazwyczaj występuje u kobiet około 50 – 53 roku życia, jednak jej pierwsze objawy mogą wystąpić nawet 10 lat wcześniej. Do przedwczesnego przekwitania może przyczynić się także prowadzenie niezdrowego trybu życia, palenie papierosów oraz długotrwałe odchudzanie.
Objawy przekwitania
Objawy przekwitania pojawiają się jako odpowiedź na spadek ilości estrogenów w organizmie. Zmniejszona produkcja hormonów płciowych powoduje zaburzenia termoregulacyjne i naczyniowe, którym towarzyszy poczucie osłabienia i zmęczenia. Charakterystyczna jest także nadpotliwość, która często pojawia się nocą, powodując zaburzenia snu. Wśród typowych objawów znajdują się:
- nagłe i mocne uderzenia gorąca;
- bezsenność i problemy z zasypianiem;
- uciążliwe, oblewające poty;
- uczucie duszności;
- depresja i poczucie przygnębienia;
- rozdrażnienie i płaczliwość;
- problemy z zapamiętywaniem i koncentracją;
- problemy ze skórą, uczucie pieczenia skóry i rumień;
- bóle mięśniowe i stawowe;
- zawroty i bóle głowy;
- mniej elastyczna i sucha skóra.
Jak sobie radzić z przekwitaniem?
Przekwitanie to etap, którego nie sposób pominąć. Istnieją jednak sprawdzone metody, aby złagodzić lub opóźnić objawy menopauzy. W tym okresie szczególne znaczenie ma dieta. Dokonujące się organizmie zmiany hormonalne znacząco wpływają na metabolizm i często wiążą się z przybieraniem na wadze. Warto postawić więc na odpowiednio skomponowane posiłki, bogate w warzywa i produkty pełnoziarniste oraz wykluczyć cukry proste i tłuszcze nasycone.
Kolejnym sposobem na zmniejszenie dokuczliwości objawów przekwitania jest aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu sprawia, że nie tylko czujemy się lepiej, ale także pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała oraz zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, utraty gęstości kości, osteoporozy i depresji. Wśród polecanych dyscyplin znajduje się joga, fitness, nordic walking, jazda na rowerze i codzienne spacery.
Wiele kobiet w okresie przekwitania decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, która powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza. Przyjmowanie hormonów ma pozytywny wpływ na samopoczucie, kondycję organizmu i skórę. Podczas klimakterium można suplementować się także witaminami B6 i B12, które regulują gospodarkę hormonalną.
Przekwitanie to także czas, w którym koniecznie należy zadbać o skórę. Spadek poziomu estrogenów powoduje stopniową utratę jędrności i elastyczności. Skóra staje się sucha i mniej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV. Z tego powoduje niezmiernie ważne jest codzienne nawilżanie i odżywienie skóry. Dobrym wyborem będą kremy bogate w lipidy, które pomogą odbudować prawidłową barierę naskórkową i zmniejszają utratę wody. Wśród składników warto szukać kwasu hialuronowego, witaminy E i ceramidów.
Podobne tematy