Jak walczyć z łysieniem – porady lekarza

Jak walczyć z łysieniem – porady lekarza

Pierwszym krokiem w walce z łysieniem jest postawienie diagnozy i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Nie ma jednego lekarstwa na łysienie typu męskiego, ale są dostępne leki, które mogą spowolnić proces, a nawet uczynić go tymczasowym. Jednym z przykładów jest minoksydyl, dostępny bez recepty środek na przerzedzenie włosów. Chociaż minoksydyl może pomóc niektórym mężczyznom w odrastaniu włosów, może również prowadzić do utraty włosów, jeśli zostanie przerwany.

Wypadanie włosów

Niezależnie od tego, czy doświadczasz utraty włosów, czy po prostu chcesz odzyskać swój młodzieńczy wygląd, najlepszym sposobem działania może być zasięgnięcie porady lekarza. Zabiegi typu fad mogą nie pomóc, a nawet być szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, nie powinieneś łączyć naturalnego środka z konwencjonalnym, ponieważ może to spowodować niepożądane efekty uboczne.

Chociaż nie ma stałego lekarstwa na łysienie typu męskiego, istnieją pewne leki, które mogą pomóc w spowolnieniu procesu starzenia. Jednym z nich jest minoksydyl, środek dostępny bez recepty. Pomaga on niektórym mężczyznom w odrastaniu włosów, ale należy pamiętać, że może on również powodować utratę włosów, jeśli przestaniesz go przyjmować. Być może konieczna będzie wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia zabiegu przeszczepu włosów.

Leczenie

Naukowcy pracują nad opracowaniem leczenia łysienia. Leczenie to nazywa się terapią osoczem bogatopłytkowym i polega na wstrzykiwaniu serum bogatego w osocze w łysiejące miejsca w celu pobudzenia wzrostu włosów. Terapia ta jest już stosowana w innych dziedzinach medycyny w celu przyspieszenia gojenia. W laboratorium badacze wyhodowali komórki macierzyste włosów i przeszczepili je na grzbiety myszy. Następnie naukowcy sprawdzili, czy te komórki macierzyste mogą stymulować mieszki włosowe do wzrostu włosów.

Kilka firm farmaceutycznych i biotechnologicznych prowadzi badania nad leczeniem łysienia. Nowa technologia oparta na komórkach macierzystych może pewnego dnia stać się przełomem w leczeniu łysienia. Ale do tego czasu nie jest jasne, jak to będzie działać. Podczas gdy firmy biotechnologiczne skupiają się na problemach zdrowotnych kobiet, firmy farmaceutyczne koncentrują się na problemach mężczyzn.

Naukowcy badają również możliwość przeszczepu włosów jako metody leczenia łysienia. W tym zabiegu komórki są usuwane z owłosionej części skóry głowy i przeszczepiane w miejsce łysienia. Jest to zabieg mało inwazyjny, który nie wymaga pobytu w szpitalu. Jednak może być bolesny i może wymagać wielu operacji. Zabieg ten może trwać wiele lat, zanim stanie się rzeczywistością.

Niektóre zabiegi na łysienie są niechirurgiczne, takie jak leki na receptę. Należą do nich finasteryd i minoksydyl, które są zatwierdzone przez FDA do łysienia typu męskiego. Są one również czasami używane off-label dla utraty włosów u kobiet. Inne opcje obejmują chirurgię przeszczepu włosów i zastrzyki z osocza bogatopłytkowego. Te zabiegi mogą być również połączone ze zmianą stylu życia, aby zachęcić włosy do wzrostu. Jednak te zabiegi mają pewne skutki uboczne i mogą nie być odpowiednie dla każdego.

Naturalne zabiegi to kolejna opcja. Aloes i olej kokosowy są znane z promowania wzrostu włosów. Żel aloesowy ma właściwości kojące i kondycjonujące i może być stosowany na skórę głowy kilka razy w tygodniu. Sok z cebuli ma właściwości przeciwłysieniowe i jest dobrym sposobem na odwrócenie łysych plam. Istnieją również pewne witaminy i minerały, które są potrzebne do wzrostu włosów i mogą być przepisane przez lekarza.

Jeśli martwisz się o utratę włosów, powinieneś odwiedzić klinikę włosów, aby określić najlepsze leczenie dla Twojej sytuacji. Specjalistyczna klinika będzie w stanie określić, czy doświadczasz nadmiernego wypadania włosów. Niezależnie od tego, czy jest to uwarunkowane genetycznie, czy nie, kluczowe jest, aby zobaczyć specjalistę od włosów.

Leczenie łysienia może obejmować naturalne metody, takie jak szampony lub kremy do skóry głowy. Przez lata opracowano wiele środków na wypadanie włosów, które mają pomóc ludziom odwrócić ten stan. Chociaż żaden środek nie może zagwarantować całkowitego odrostu, mogą one znacznie poprawić stan i przywrócić zdrowy wzrost włosów do łysiejących obszarów.

Przeszczep włosów

Gdy chcesz walczyć z łysieniem za pomocą przeszczepu włosów, musisz wybrać chirurga o dobrej reputacji. Ten rodzaj procedury chirurgicznej jest dużym przedsięwzięciem i będzie kosztować tysiące dolarów. Może być wykonywane lokalnie, zdalnie, lub obu, i może wymagać konkretnych leków i preparatów. Istnieje wiele metod chirurgii przeszczepu włosów, a chirurg określi, który z nich jest najlepszy dla konkretnego stanu.

Procedura wymaga chirurg wziąć sekcję włosów z obszaru, który jest łysienie i wszczepić go do obszaru, gdzie włosy rosną. Może to być wykonane w kilku fazach w ciągu kilku tygodni. Podczas każdej fazy otrzymasz znieczulenie ogólne, a chirurg rekonstrukcyjny wprowadzi implant pod skórę głowy, gdzie wciąż rosną włosy. Gdy ekspander tkankowy nadyma się, rozciąga skórę, aby pokryć łysinę.

Chirurdzy zajmujący się przeszczepem włosów zazwyczaj wykorzystują obszar dawczy z tyłu lub z boku głowy, ale mogą również użyć skóry z innych obszarów. Skóra z podbródka, pleców lub klatki piersiowej może być skutecznym źródłem włosów dawcy. Chociaż nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób cierpiących na łysienie, to i tak lepsze to niż nic.

Przeszczep włosów jest na ogół bezpieczny, jeśli przeprowadza go wykwalifikowany chirurg. Zabieg polega na wykonaniu małych nacięć na skórze, pobraniu mieszków włosowych od dawcy i wszczepieniu ich w małe nacięcia na skórze głowy. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z zabiegiem, których należy być świadomym przed poddaniem się operacji.

Operacja przeszczepu włosów może trwać kilka godzin. Jedna sesja może trwać od dwóch do ośmiu godzin, w zależności od tego, ile mieszków włosowych należy przeszczepić. Dla uzyskania pełnego efektu może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji. Okres gojenia w przypadku tych zabiegów wynosi zazwyczaj kilka miesięcy, dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu przeszczepu włosów należy wziąć pod uwagę swój styl życia.

Wybierając chirurga zajmującego się przeszczepem włosów, należy rozważyć swoje cele i gęstość przeszczepu. Należy upewnić się, że przeszczepione włosy mają wystarczające ukrwienie, aby wspierać zdrowy wzrost. Przeszczepiona skóra głowy może pomieścić tylko ograniczoną ilość włosów na centymetr kwadratowy.

Przeszczep włosów może być zabiegiem zmieniającym życie, dzięki któremu zyskasz pełną głowę włosów i mniej łysych miejsc. Należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z tą operacją, takim jak brak czucia w skórze głowy. Twoje nowe włosy będą potrzebowały od 8 do 12 miesięcy, aby osiągnąć swój pełny potencjał.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *