Operacja plastyczna płatka ucha – czy jest niebezpieczna?

Operacja plastyczna płatka ucha – czy jest niebezpieczna?

Zanim zdecydujesz się na operację plastyczną płatka ucha, powinieneś poznać ryzyko i potencjalne zagrożenia. Nowy otwór powstały w wyniku operacji jest słaby i będzie wymagał założenia szwów. Dlatego należy odczekać co najmniej sześć tygodni, zanim spróbujesz nosić kolczyki. Należy również unikać cięższej biżuterii przez trzy miesiące. Po tym czasie możesz nosić kolczyki clip on.

Operacja plastyczna płatka ucha

W Stanach Zjednoczonych naprawa płatka ucha jest popularną procedurą chirurgii kosmetycznej. Może naprawić miękką tkankę, która skurczyła się lub jest w inny sposób uszkodzona. Zanim poddasz się zabiegowi naprawy płatka ucha, chirurg plastyczny zapozna się z Twoją historią medyczną i przeprowadzi badanie fizyczne, aby upewnić się, że jesteś dobrym kandydatem. Omówi również wszelkie problemy zdrowotne, które mogą zakłócić proces gojenia.

Większość pacjentów wymaga minimalnego przestoju po zabiegu i może wrócić do pracy lub innych normalnych czynności tego samego dnia. Należy jednak spodziewać się pewnego obrzęku, zaczerwienienia i dyskomfortu przez kilka pierwszych dni. Lekarz udzieli Ci wskazówek, jak dbać o płatek ucha po zabiegu. Do zamknięcia nacięcia mogą być potrzebne szwy. Szwy te są zwykle umieszczane pod powierzchnią skóry, aby podtrzymać tkanki miękkie podczas gojenia się skóry. Ponadto lekarz może umieścić dodatkową warstwę szwów na brzegach nacięcia.

Operacja plastyczna płatka ucha

Istnieje kilka powodów, dla których możesz rozważać operację plastyczną płatka ucha. Jednym z częstych powodów jest przerośnięte ucho, znane również jako makrotia. Może to dotyczyć obu uszu lub tylko jednego. Chirurg może zmniejszyć rozmiar ucha, pozostawiając drugą stronę nienaruszoną.

Płatki uszne odgrywają ważną rolę w symetrii twarzy. Niestety, są one bardzo podatne na urazy i mogą zostać uszkodzone podczas wypadku. Uszkodzone płatki uszu mogą być nieestetyczne i sprawiają, że dana osoba czuje się niepewnie. Na szczęście operacja plastyczna płatka ucha może naprawić uszkodzony płatek i poprawić poczucie własnej wartości.

Operacja płatka ucha jest stosunkowo prostym zabiegiem. Często wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i może skorygować opadający, wydłużony lub zniekształcony płatek ucha. W przeciwieństwie do otoplastyki, która jest zabiegiem kosmetycznym wykonywanym na uszach dzieci z wadami wrodzonymi, redukcja płatka ucha jest wykonywana u osób dorosłych, które są niezadowolone z kształtu swoich płatków. Chirurg może również naprawić grudki i nierówności, które mogły się nagromadzić z czasem.

Operacja rekonstrukcji płatka ucha

Operacja rekonstrukcji płatka ucha jest opcją dla osób, które mają rozciągnięte lub rozdarte płatki ucha. Operacja usuwa uszkodzoną skórę i tkankę i może pomóc w uzyskaniu ładniejszego wyglądu. Operacja ta może pomóc w skorygowaniu dużego rozdarcia. Jeśli rozdarcie nie zagoi się prawidłowo, może to spowodować rozszczepienie płatka ucha. Chirurg użyje szwów, aby zamknąć nacięcie i pomóc płatkowi ucha szybko się zagoić. Po zabiegu pozostanie niewielka blizna, która z czasem zblednie.

Po zabiegu pacjenci powinni stosować maść z antybiotykiem dwa razy dziennie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Po zabiegu będzie występował pewien obrzęk, ale ustąpi on po tygodniu. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny. Większość pacjentów może wrócić do normalnych zajęć tego samego dnia. Jednak pacjenci powinni unikać forsownych zajęć przez tydzień lub dwa. Jest to spowodowane tym, że energiczne ćwiczenia mogą spowodować obrzęk i pulsowanie.

Operacja zmiany kształtu płatka ucha

Jeśli Twój płatek ucha jest zbyt duży lub jest rozdwojony, to możesz rozważyć jego naprawę. Na szczęście operacja naprawy płatka ucha jest stosunkowo prosta. Zabieg ten pozwala na zacieśnienie i naprawę uszkodzonych płatków usznych praktycznie bez przestojów i czasu rekonwalescencji.

Płatki uszne mogą się rozciągać wraz z wiekiem, genetyką i ciężarem kolczyków. Może to być również spowodowane utratą kolagenu. Chirurg usunie nadmiar tkanki z płatków uszu, aby nadać im nowy kształt, tak aby były zrównoważone z resztą twarzy i szyi.

Chociaż operacja jest bardzo bezpieczna, nie jest pozbawiona ryzyka. Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia w uchu, które umożliwi chirurgowi dostęp do chrząstki. Nacięcie zostanie następnie zamknięte szwami. Operacja może trwać od dwóch do trzech godzin, choć bardziej skomplikowane zabiegi mogą trwać dłużej. Dzieci i dorośli otrzymują zwykle znieczulenie miejscowe w połączeniu ze środkiem uspokajającym.

Opieka pooperacyjna i rekonwalescencja po operacji plastycznej płatka ucha

Opieka pooperacyjna i rekonwalescencja po operacji lobektomii ucha jest kluczowa dla powodzenia zabiegu. Chociaż czas rekonwalescencji po zabiegu jest zazwyczaj krótki, należy przyjmować środki przeciwbólowe po zabiegu, aby zmniejszyć dyskomfort. Możesz również otrzymać specjalne instrukcje dotyczące dbania o płatek ucha przez kilka tygodni.

Większość operacji kosmetycznych uszu wykonywana jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu należy unikać dotykania uszu oraz wdychania dymu papierosowego. Jest to spowodowane tym, że nacięcia mogą ulec zakażeniu i opóźnić powrót do zdrowia. Może również wystąpić bolesność i obrzęk w miejscu nacięcia. Większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności już następnego dnia po zabiegu, chociaż niektórzy będą musieli przestrzegać specjalnych zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej, aby mieć pewność, że proces gojenia przebiega pomyślnie.

Naprawa płatka ucha polega na usunięciu uszkodzonej tkanki, oczyszczeniu krawędzi i ponownym zszyciu płatka ucha. Zabieg ten ma na celu przywrócenie przyjemnego kształtu i zminimalizowanie blizn. W razie potrzeby zabieg może obejmować usunięcie tkanki z obu płatków ucha. W ciężkich przypadkach chirurg może być zmuszony do wykonania dodatkowych nacięć. W niektórych przypadkach do naprawy dużych otworów i rozłamów może być użyta technika płatowa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *